Brilarmoede: Tot wel 6,8% van de Noord-Brabantse 65-plussers ziet slecht ondanks bril of lenzen

18 dec , 11:25 Nieuws
eye-check-5091177_1280
Onderzoek

Nederlanders uit de laagste welvaartsgroep ervaren bijna 4 keer vaker problemen met hun zicht dan de hoogste groep. Onder 65-plussers is dit een veelvoorkomend probleem. Rucphen is de Noord-Brabantse gemeente waar 65-plussers het vaakst problemen hebben met hun zicht. Dit blijkt uit onderzoek van Independer op basis van data van het CBS en het RIVM. In sommige Noord-Brabantse buurten ligt het aandeel 65-plussers dat slecht kan zien ondanks bril of lenzen op ruim 14%. 

Het gaat dan om het niet kunnen lezen van kleine letters in de krant of het herkennen van gezichten op een afstand van 4 meter ondanks een bril of lenzen. Landelijk gaat het om 6,3% van de 65-plussers. Uit het onderzoek blijkt dat mensen met een laag inkomen vaker problemen hebben met hun zicht dan mensen die geen geldproblemen hebben.

Van de laagste welvaartsgroep geeft 5,9% van de mensen aan problemen te hebben met hun zicht. Bij de hoogste welvaartsgroep is dit ‘slechts’ 1,5%. “Dat deze groep minder vaak goed ziet ondanks een bril of lenzen lijkt erop te wijzen dat ze te lang wachten met het vervangen van hun bril of lenzen. Dan krijg je toch het gevoel dat er op grote schaal aan zorgmijding wordt gedaan, omdat er te weinig geld is om nieuwe exemplaren met de juiste sterkte aan te schaffen”, zegt Youri van der Avoird, zorgexpert bij Independer.

Grote lokale verschillen senioren met slecht zicht
In de gezondheidsmonitor van het RIVM en GGD's is er gekeken naar het aandeel 65-plussers dat ondanks een bril of lenzen slecht zicht ervaart. Hierbij zijn er grote lokale verschillen. Zo ervaart 6,8% van de ouderen in Rucphen slecht zicht. In de gemeente Asten is dit 1% van de 65-plussers.

De 5 Noord-Brabantse gemeenten waar 65-plussers gemiddeld het vaakst problemen ervaren:

  1. Rucphen: 6,8% van de 65-plussers ervaart een beperking in zien
  2. Tilburg: 6,3% van de 65-plussers ervaart een beperking in zien
  3. Bergen op Zoom: 6,1% van de 65-plussers ervaart een beperking in zien
  4. Someren: 6,1% van de 65-plussers ervaart een beperking in zien
  5. Helmond: 5,8% van de 65-plussers ervaart een beperking in zien

In de gezondheidsmonitor uit 2020 is er zelfs gekeken naar buurtniveau, dan zijn de verschillen nog groter. Zo had in Tilburg 14,1% van de ouderen in de buurt Kruidenbuurt West slecht zicht, tegenover 2,2% in de buurt Huibeven Oost. 

Verzekeren voor bril loont niet altijd 
Heel soms worden brillen wel vergoed, maar dat is alleen bij ernstige oogaandoeningen of zeer hoge sterktes zoals plus 10 of min 6. “Volwassenen kunnen wel een aanvullende verzekering afsluiten voor een brilvergoeding. Maar als je die puur voor een bril afsluit, dan schiet je er vaak weinig mee op”, zegt Youri van der Avoird, zorgexpert bij Independer. “De premie is vaak hoger dan de vergoeding die je ontvangt. Maar als je ook andere zorg nodig hebt uit een aanvullende verzekering zoals bijvoorbeeld fysiotherapie, dan kan het wel weer lonen. Maak voor jezelf een goede vergelijking welke verzekering het beste bij je past.”

Voor meer informatie over dit onderzoek: https://www.independer.nl/zorgverzekering/info/onderzoek/brilarmoede